Sosyal medya devleri gençler yüzünden mahkemelik olabilir

Bloomberg’e göre bu, YouTube’un sahibi Google’ın, Facebook ve Instagram’ı yöneten Meta’nın, TikTok’un sahibi ByteDance’in ve Snap’in son birkaç yılda kendilerine karşı açılan yüzlerce federal davadan kurtulamayacağı anlamına geliyor.

Söz konusu davalar reşit olmayanlar adına açılmıştı. 2022’de ABD Connecticut’tan bir anne, Meta ve Snap’i, kendi canına kıyan 11 yaşındaki kızında bağımlılığa neden olmakla suçlayarak dava açtı. Bu yılın ekim ayında Meta, 41 eyalet ve Columbia Bölgesi tarafından, şirketi “bağımlılık yapıcı” özelliklerinin çocuklar ve gençler için zararlı olduğunu bilmekle suçlayarak dava edildi.

Sosyal medya devleri gençler yüzünden mahkemelik olabilir

Meta gibi şirketler, eski çalışan Frances Haugen’in, Instagram’ın “gençlerin önemli bir kısmı için zararlı” olduğunu ortaya koyan dahili bir Facebook araştırmasını ortaya koymasının ardından son birkaç yılda artan incelemelerle karşı karşıya kaldı.

Google sözcüsü José Castañeda, Bloomberg Law’a çocukları korumanın her zaman şirketin çalışmalarının temelini oluşturduğunu söyledi. “Çocuk gelişimi uzmanlarıyla işbirliği yaparak YouTube’da çocuklar ve aileler için yaşa uygun deneyimler oluşturduk ve ebeveynlere güçlü kontroller sağladık” diye ekledi. “Bu şikayetlerdeki iddialar kesinlikle doğru değil.” Bir TikTok sözcüsü de Reuters’e benzer bir açıklama yaptı ve uygulamanın “sağlam güvenlik politikalarına ve ebeveyn kontrollerine” sahip olduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir