Görevi başında şehit edilen Kaymakam Safitürk zeytin fidanı dikilerek anıldı

Derik Kaymakamlığına 2015’te atanan ve İçişleri Bakanlığınca Derik Belediye Başkan Vekili olarak da görevlendirilen Kaymakam Muhammed Fatih Safitürk, 10 Kasım 2016’da teröristlerce makamına yerleştirilen el yapımı patlayıcının infilak ettirilmesiyle ağır yaralanmış ve kaldırıldığı hastanede bir gün sonra şehit olmuştu.

Safitürk için Derik Kaymakamlığı tarafından Muhammet Fatih Safitürk Camii’nde program düzenlendi. Mevlitte Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından şehit Kaymakam Safitürk ve tüm şehitler için dua edildi. Ardından şehit Kaymakam Muhammet Fatih Safitürk adına zeytin fidanları dikildi.

Programda konuşan Derik Kaymakamı Evren Çakır, Muhammed Fatih Safitürk’ün şehadetinin 7’ci sene-i devresi için bir araya geldiklerini söyledi.

“KAYMAKAMIMIZ İÇİN 200 BİNİN ÜZERİNDE ZEYTİN FİDANI DİKİMİ GERÇEKLEŞTİRDİK”

Onun manevi hatırasına saygı göstermek için kendi adının verildiği camide mevlit okutulduğunu belirten Kaymakam Çakır, “Kaymakamımız için burada 200 binin üzerinde zeytin fidanı dikimi gerçekleştirdik. Şehit kaymakamımızın fikirlerini, projelerini hayata geçirmeye, vurgulamaya gayret ediyoruz. Özellikle onun fikirleri ve projelerinde inşa ettiği dört temel unsuru gözlemliyoruz. Eğitim, sağlık, spor ve özellikle tarım için uğraşıyoruz” dedi.

Programa Derik Kaymakamı Evren Çakır, İlçe Müftüsü Dr. İbrahim Halil Şimşek, İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Mevlüd Taş, İlçe Emniyet Müdürü Osman Can, kurum amirleri ve vatandaşlar katıldı.

MUHAMMED FATİH SAFİTÜRK KİMDİR?

1981 senesinde dünyaya gelen Muhammed Fatih Safitürk doğma büyüme Sakaryalıdır. İlk ve Ortaöğretim eğitiminin ardından kazandığı Marmara Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslar arası İlişkiler bölümünden 2004 senesinde başarılı bir şekilde mezun oldu.

Safitürk, 2005 senesinde Ulaştırma Bakanlığı, Savunma sekreterliğinde memur olarak göreve başladı.2006-2008 seneleri arasında Kültür ve Turizm Bakanlığı, Tanıtma Genel Müdürlüğünde Uzman Yrd. Olarak görev yaptı.2009 senesinde Kastamonu’nun Küre ilçesi Kaymakam vekili olarak görev başlayan Muhammed Fatih Safitürk, 2010 senesinde yüksek lisans eğitimini İngiltere’deki University of Exeter’da tamamladı.

2011-2013 seneleri arasında Bolu Kıbrıscık Kaymakamı ve 2013-2015 seneleri arasında da Bingöl Kiğı Kaymakamı olarak görev yaptı.Daha sonraları Derik Kaymakamı olarak görece başlayan Muhammed Fatih Safitürk, son olarak da Derik Belediyesine kayyum olarak atandı.

Evli ve iki çocuk babası olan Muhammed Fatih Safitürk 10 Kasım’da Mardin’de PKK’nın hain saldırısı sonucu kaldırıldığı hastanede şehit oldu.

 

 

KAYNAK: İHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir