CHP Trabzon kongresinde ‘değişimciler’ yarışacak

TRABZON – Cumhuriyet Halk Partisi’nde (CHP) 5 Kasım’da yapılacak 38’inci Olağan Kurultayı öncesi il kongreleri 8 Ekim Pazar günü Trabzon’da sürecek. Zor bir yarışın beklendiği kongre için Mustafa Erdi Çakır, Oktay Söğüt ve Mustafa Bak adaylığını açıkladı.

Kongre sürecinde oluşan ‘değişimciler’ ve ‘Genel Merkezciler’ gruplaşmasının aksine Trabzon’da adaylığını açıklayan 3 isim de ‘değişim’den yana. Fakat Trabzon CHP’sinin kendi içinde bulunan gruplaşma, bu aday belirleme sürecinde de görülüyor.

ÇAKIR’IN ŞANSI ORTAHİSAR VE DOĞU İLÇELERİ

İl Başkanlığı için adaylığını ilk açıklayan isim Mustafa Erdi Çakır oldu. Daha önce Gençlik Kolları Trabzon İl Başkanı, Gençlik Örgütleri Genel Saymanı ve 28’inci Dönem Milletvekili adayı olan Çakır, partinin içinden gelen ve genç bir isim olarak öne çıkıyor. Adaylık açıklamasını parti il binasında geniş katılımlı bir toplantı ile duyuran Çakır, “Ekmeleddin vakasının ardından aldığımız mağlubiyetler partimizde bir şeylerin doğru gitmediğini gösteriyordu. Biz Mustafa Kemal Atatürk’ün yolu ile değişimin ilkelerini söylüyorduk. Şimdi değişim diyenler gibi değil, biz o günlerde dedik değişimi. Hiçbir zaman ‘genel başkancı’ olmadık. Bu örgütün evladı oldum” dedi.

2020 yılında yapılan Trabzon İl Kongresi’nde başkanlık yarışını Ömer Hacısalihoğlu’na kaybeden eski il başkanlarından Güzide Önsel Uzun ve ekibi, pazar günü gerçekleşecek kongrede Mustafa Erdi Çakır’ı destekleyecek. Aynı ekibin Ortahisar İlçe Kongresi’nde desteklediği aday Haluk Batmaz ve yönetimi kazanmıştı. Yönetim ve delegelerin çoğunluğu Çakır’ı desteklese de Batmaz’ın kararını Bak lehine değiştirmesi Ortahisar teşkilatında da tartışma oluşturdu. Çakır, Ortahisar seçimlerinde Bak’a açık destek vermişti.

Çakır, Ortahisar delegelerinde önde olmasının yanı sıra başta Of, Çaykara ve Dernekpazarı olmak üzere Doğu ilçelerinin tamamından ve Maçka’dan destek görüyor. Batı ilçelerinden Akçaabat’ta da Çakır’a hatırı sayılır bir destek çıkacağı öngörülüyor. Çakır’ın en çok delegenin bulunduğu Ortahisar İlçe Teşkilatı’nın ve partinin ağır toplarından bir çoğunun desteğini alması şansını artırıyor.

BÜTÜN İLÇELERDE LİSTELERİ DELEREK YARIŞI KAZANMAYI HEDEFLİYOR

Adaylığını açıklayan bir diğer isim Oktay Söğüt ise daha önce Ortahisar ilçe ve Trabzon İl yöneticiliği yapmıştı. 4,5 yıldır sürdürdüğü CHP Ortahisar Belediye Meclis Üyeliği görevinden il başkan adaylığı için istifa eden Söğüt, belediye meclisinde yaptığı etkin muhalefet ve oluşturduğu gündemlerle dikkat çekiyordu.

Parti teşkilatlarındaki gruplaşmanın aksine ‘her kesimden oy alabilecek bir CHP’li’ olarak öne çıkan Söğüt, adaylık açıklamasında, “Partimizin her dört kişiden üçünün oyunu alamadığı gerçeğiyle yüzleşmek zorundayız. Ve aynı sözleri söyleyerek, aynı yoldan giderek, aynı yönetim anlayışıyla bunu başaramayacağımızı, bir değişim ve yenilenme gerektiğini kabul etmek zorundayız. Yoksa yenilgiler kaderimiz olmaya devam edecektir. Bu değişim ve yenilenme; kişisel ve grupsal çıkarların ön planda olmadığı, partinin zarar görmeyeceği ve gerçekçilikten uzak olmayan bir değişim ve yenilenme olmalıdır” ifadelerini kullandı.

Söğüt’e mevcut il yönetiminde yer alan isimlerin ve 28’nci Dönem Milletvekilliği adaylığı için il başkanlığı görevinden istifa eden Ömer Hacısalihoğlu destek veriyor. Ortahisar ve Yomra’da hatırı sayılır bir desteği olsa ilçe bazında belirli bir ağırlığı olmayan Söğüt, bütün ilçelerde listeleri delerek yarışı kazanmayı hedefliyor. İlçe başkanlarının adayların birleşmesi ve tek liste oluşturulması çağrısına cevap vererek herkesle görüşen Söğüt’ün birleşmeyi sağlayamadığı öne sürülüyor. Bu durum, delege tarafında Söğüt lehine sürpriz değişimler olma şansını artırıyor.

BAK’IN DESTEĞİ BATI İLÇELERİNDEN

İl başkanlığı için yarışacak bir diğer isim ise önceki dönem Akçaabat İlçe Başkanı Mustafa Bak. Daha önce ilçe yöneticiliği, il yöneticiliği ve il saymanlığı görevi yapan Bak, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde de Akçaabat Belediye Başkan aday adayı olmuş fakat ilçe ittifak gereği İYİ Parti’ye bırakılınca aday gösterilmemişti.

Açıklamasında, Trabzon’u yönetmeye de aday olduklarını dile getiren Bak, “Bizler Cumhuriyet Halk Partisi’nin yılmaz neferleri olarak eğer iktidar olmak istiyorsak öncelikle geçmişten dersler alarak mutlak bir değişimin de önünü açmak zorundayız. Aynı deneyleri yaparak farklı sonuçlar beklemek, bizlere bir şey kazandırmayacaktır” dedi.

Bak’ın kongre öncesi en büyük avantajı batı ilçelerinin desteğini alması olarak görülüyor. Ortahisar’da birleşerek başkanlığı kazanan Haluk Batmaz’ın da ilçe örgütünün aksine desteğini Bak’tan yana çevirdiği öğrenildi. Ortahisar’dan sonra en çok delegesi bulunan kendisinin de ilçesi olan Akçaabat’ın desteğini alan Bak’ın diğer batı ilçeleri Düzköy, Tonya, Çarşıbaşı, Vakfıkebir ve Beşikdüzü’nün desteğini almış durumda. 27’nci Dönem CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya’nın da Bak’ın yanında olduğu konuşuluyor.

3 adayın da kendine özgü avantajları olduğu görülüyor. Seçimin kıyasıya bir yarış içerisinde geçmesi bekleniyor ancak Çakır’ın ismi, bir adım öne çıkıyor. CHP’nin mevcut Trabzon Milletvekili Sibel Suiçmez’in 3 adaya da eşit mesafede durma kararı aldığı biliniyor. Parti içinde ayrımın kabul edilmediği dile getirilse de bölgesel olarak CHP’nin tabanının zayıf olduğu doğu ilçelerinin adayı olarak Çakır, Merkez’in adayı Söğüt ve batı ilçelerinin adayı Bak olarak göze çarpıyor. 3 aday da ‘değişimci’ olduğunu duyursa da adaylar birbirlerini ‘Genel Merkezci’ olmakla suçluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir