Apple 2024’ten itibaren RCS desteği sunacak

Bu, Android cihazlardan gelen mesajların artık Apple’ın Mesajlar uygulamasında yeşil görünmeyeceği anlamına gelmiyor. Bu, iPhone’lardan iOS olmayan cihazlara gönderilen metinlerin daha yeni Zengin İletişim Hizmetleri protokolünü destekleyeceği, yani eskimiş SMS (ve MMS) sisteminden geçmek zorunda kalmayacakları anlamına geliyor.

Bu destek “Apple kullanıcıları için en iyi ve en güvenli mesajlaşma deneyimi olmaya devam edecek olan iMessage ile birlikte çalışacak.” Sesli notların transkripsiyonları ve check-in gibi RCS’de bulunmayan yeni özelliklerle iMessage, Android’deki varsayılan kısa mesaj uygulamalarını gölgede bırakabilir. Bu aynı zamanda konuşma balonlarının renklerinde herhangi bir değişiklik olmayabileceği anlamına da gelir.

Apple 2024’ten itibaren RCS desteği sunacak

Google, iPhone’lar ve iPhone olmayanlar arasındaki mesajlaşma deneyiminin o kadar eski olduğunu ve bir çağrı cihazı kullanılmasının daha iyi olabileceğini söyleyerek, RCS’yi desteklemediği için Apple’ı uzun süredir eleştiriyordu. RCS desteği sayesinde, Android ve iOS cihazlar arasındaki mesajlar (SMS’e göre) daha güvenli olacak ve medya daha yüksek kalitede paylaşılabilecek.

Apple’ın RCS UP desteğini ne zaman etkinleştirmeyi planladığı henüz tam olarak belli değil, ancak açıklamada “gelecek yılın sonlarında” denildi. Bugünkü duyuru, şirketlerin Avrupa Birliği Genel Mahkemesine itirazda bulunmaları için son tarih olan tarihe denk geliyor. Apple’ın AB’nin, App Store’un tamamını Dijital Piyasalar Yasası kapsamında dijital antitröst listesine koyma kararına itiraz etmek istediği bildiriliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir