Kırmızı bültenle aranan uyuşturucu baronu Urfi Çetinkaya adliyeye sevk edildi

‘Uyuşturucu ve uyarıcı madde imal ve ticareti’ suçundan kırmızı bültenle aranan ve hakkında 24 yıl kesinleşmiş hapis cezası bulunan suç örgütü lideri 74 yaşındaki Ürfi Çetinkaya, Narkotik Suçlarla Mücadele Başkanlığı, İstihbarat Başkanlığı ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin yaptığı çalışmalar sonucu, İstanbul’da düzenlenen operasyonla yakalandı. Sarıyer’de saklandığı evde yakalanan Çetinkaya, yanındaki 5 suç örgütü üyesi ile birlikte gözaltına alındı. Çetinkaya’nın yakalanma anları kamera kayıtlarına yansıdı.

TEM ve özel harekât polislerinin yaptığı operasyonun ardından yakalanan Ürfi Çetinkaya ve 5 örgüt üyesi, Bayrampaşa Devlet Hastanesi’nde sağlık kontrolünden geçirildi. Çetinkaya daha sonra yoğun güvenlik önlemleri altında İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne getirildi. Operasyonda Çetinkaya’nın evinde ele geçirilen silahlar ise dikkat çekti. Silahlar ve diğer deliller ekipler tarafından emniyet müdürlüğüne taşındı.

Zırhlı araç detayı

Halk TV’de Yeni Bir Sabah Programı’nı hazırlayıp sunan İsmail Küçükkaya, Ürfi Çetinkaya ile ilgili yeni bir gelişmeyi paylaştı. Küçükkaya, Çetinkaya’nın zırhlı araçla adliyeye sevk edildiğini kaydetti.

“Yargılandığı suçlardan kesinleşmiş 24 yıl hapis cezası”

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, ‘Ürfi Çetinkaya’nın, 5 Kasım 2003 tarihinde İstanbul’da yakalanan 577 kilo asetik anhidrit, 159 kilo bazmorfin, 617 kilo eroin ve 6 Kasım 2013 tarihinde Rize’de 159 kilo uyuşturucu madde eroin maddesi ele geçirilmesi olayında uyuşturucu maddeleri ruhsatsız olarak ithal veya imal etmek suçlarından, 5 Mayıs 2013 tarihinde Artvin’de yakalanan 103 kilo eroin maddesi ele geçirilmesi olayında uyuşturucu veya uyarıcı madde imal veya ticareti yapmak suçundan, İstanbul’da hakaret suçundan, İnterpol tarafından iki farklı dosyadan suç kaydının olduğu, ayrıca yargılandığı suçlardan kesinleşmiş 24 yıl hapis cezasının bulunduğu anlaşılmıştır’ denildi.

Urfi Çetinkaya Kimdir?

Türk kamuoyunun uyuşturucu kaçakçılığı ile tanıdığı Urfi Çetinkaya, 12 Eylül 1980 darbesinde “arananlar” listesindeydi. Darbenin ardından silah, mermi ve gümrük kaçakçılığı suçlaması ile yakalanıp tutuklandı.

Çetinkaya, 18 Mayıs 1988’de de polisin “dur” ihtarına uymayarak kaçmaya çalışırken vuruldu. Bu olayın ardından hayatına tekerlekli sandalyeye mahkum olarak devam eden Çetinkaya, farklı yıllarda düzenlenen uyuşturucu operasyonlarında da adı anılan ilk isimlerden biri olmayı sürdürdü.

Urfi Çetinkaya’nın ismi son yıllarda İranlı uyuşturucu kaçakçısı Naci Zindaşti ile de yan yana geldi.

Ortak oldukları, yurt dışına gönderilen ve yakalanan 5 ton eroinin 2 ton 200 kilosunun Urfi Çetinkaya’ya ait olduğu öne sürüldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir